Profesionálny audit vo firme: prínosy pocítite prakticky okamžite
Audit vo firme môže mať rôzne podoby a rovnako sa môže dotýkať rôznych oblastí. Ničím výnimočným dnes nie sú personálne audity či pracovno-právne audity. V ponímaní slova audit však stále dominuje jeho význam daný zákonom č. 540/2007 Z. z. o audítoroch, audite a dohľade nad výkonom auditu, ktorý stanovuje podmienky pre overovanie účtovných závierok a ďalších podnikových dokumentov. Práve na tento typ auditu sa zameriame aj na nasledujúcich riadkoch.
Audit nevnímajte ako otravovanie, ale ako príležitosť
Mnohí podnikatelia, ktorých sa týka povinnosť vykonávať audit podľa zákona ho často vnímajú ako na nepríjemnú povinnosť, ktorá im len zvyšuje náklady a komplikuje procesy. Hoci sa toto vnímanie postupom času mení k lepšiemu aj v dôsledku väčšej transparentnosti a rozšírenosti služieb externých audítorov, negatívne postoje stále ešte nepatria medzi výnimočné. V tomto smere napredujú predovšetkým veľké spoločnosti, ktoré externý audit vnímajú ako nevyhnutnosť a možnosť, ako optimalizovať svoje procesy a vyhnúť sa chybám.
Účtovný, daňový, ale aj spomínaný personálny audit by ste mali vnímať nielen ako splnenie zákonnej povinnosti (v prípade, že takúto povinnosť máte), ale aj ako príležitosť vyhnúť sa rizikám sankcií zo strany štátnych orgánov a dosiahnuť zefektívnenie vnútrofiremných procesov. Výstupom profesionálneho audítora je kompletná správa s konkrétnymi zisteniami a odporúčaniami, pričom súčasťou služieb sú aj konzultácie, takže sa nemusíte báť, že by ste „reči audítora“ neporozumeli.
Aké činnosti zahŕňajú audítorské služby?
Služby audítorov sú pochopiteľne čoraz viac prispôsobované konkrétnym potrebám klientov. Často je možné vybrať službu jednotlivo, alebo v rámci balíka, kedy je možné dosiahnuť aj veľmi zaujímavé podmienky z pohľadu ceny. V zásade je ale najčastejšie realizovaný štatutárny audit, daňový audit a priebežný účtovnícky audit. Vzhľadom na mnohé akvizície by si v miesto v rebríčku najvyužívanejších audítorských služieb určite zaslúžila aj due dilligence, prípadne audity súvisiace s fúziou firiem.
V čom je externý audit iný ako využívanie interných zdrojov?
Otázky podnikateľov často smerujú k tomu, či je lepší externý audit, alebo sa môžu plne spoľahnúť na svoj interný tím, ktorý má túto agendu na starosti. V prvom rade, porovnávať interný a externý audit nie je celkom správne, pretože napriek podobnému označeniu ide o celkom odlišné záležitosti. Hoci rozdielov by sme našli veľa, spomeňme aspoň tie základné. Interný audit prebieha spravidla nepretržite a vykonávajú ho poverení zamestnanci firmy. Externý audit naopak vykonáva nezaujatá tretia strana, ktorá môže skutočnosti v mnohých ohľadoch zhodnotiť s väčšou objektivitou.
Práve nezávislosť externého auditu môžeme považovať za jeho zásadnú výhodu, pretože vám poskytne pohľad niekoho, kto nie je ovplyvnený firemnými procesmi, kolegami či zabehnutou rutinou. Ak teda hľadáte niekoho, kto by sa na vaše účtovníctvo alebo iné procesy vo firme pozrel odborne a zároveň štýlom „out of the box“, tak práve externý audit bude tou správnou voľbou. Sme presvedčení, že po kvalitnom externom audite získa vaša spoločnosť impulz na ďalší rast a zdokonaľovanie, pričom vynaložené náklady na samotný audit budú v porovnaní so získanými podkladmi skutočne nepatrné.