Poznáte odpovede na najčastejšie kladené otázky súvisiace s DPH?

Poznáte odpovede na najčastejšie kladené otázky súvisiace s DPH?

Dane sú slovom, ktoré všetci dôverne poznáme a často sa nespája s príjemnými pocitmi. Prakticky nikto sa im však nevyhne a tak sa oplatí vedieť aspoň základné princípy súvisiace s daňovými povinnosťami. O to viac, ak už podnikáte, alebo sa ešte len chystáte podnikať. Samostatnou kapitolou je potom daň z pridanej hodnoty, teda DPH, s ktorou sa naozaj môžeme stretnúť prakticky na každom kroku. Ako sa však DPH a evidencia DPH týka podnikateľov? Zamerali sme sa otázky, ktoré trápia najmä podnikateľov – začiatočníkov.

Existujú rôzne dane, no práve DPH sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť

Hneď na úvod sa nevyhneme aspoň základnej teórii, v rámci ktorej je potrebné odlišovať dane od ostatných poplatkov. Definovať ich môžeme ako povinné platby, ktoré sa spravidla opakujú a odvádzajú štátu, resp. konkrétne správcovi dane. Platia ich fyzické aj právnické osoby, pričom rozlišujeme priame a nepriame dane. DPH patrí k nepriamym daniam a bežní občania ju platia prakticky pri každej kúpe tovaru či služby.
Podnikatelia však na DPH pozerajú aj trochu z iného pohľadu a nielen v súvislosti s jej evidenciou im vznikajú viaceré povinnosti. Aby ste po niektorých odpovediach na často kladené otázky, nemuseli pátrať v zákone o dani z pridanej hodnoty, pripravili sme pre vás tento krátky prehľad.

Kedy sa stanem platiteľom DPH?

Existujú dve možnosti. Buď sa platiteľom DPH (ako tuzemská zdaniteľná osoba) stanete povinne po prekročení obratu 49 790 eur za posledných 12 po sebe nasledujúci kalendárnych mesiacov alebo dobrovoľne. Nemusíte teda čakať na to, kým daný obrat dosiahnete a vznikne vám povinnosť. Oplatí sa spomenúť, že existujú viaceré prípady, kedy sa oplatí stať platiteľom DPH, napríklad pri predaji tovaru do zahraničia alebo v prípade, ak plánujete obchodovať s inými platiteľmi DPH.

Ako je to s DPH pri predaji tovaru na diaľku do zahraničia v rámci EÚ?

Legislatíva súvisiaca s DPH sa mení relatívne často. Minulý rok začala platiť nová povinnosť, ktorá sa dotkla mnohých e-shopov. V prípade predaja na diaľku do zahraničia si totiž stačilo sledovať hranicu obratu pre každý štát zvlášť a po jeho prekročení sa v príslušnej krajine zaregistrovať ako platiteľ DPH. Zásadnou zmenou bolo v tomto smere zníženie limitu obratu, ktorý je stanovený na 10 000 eur (jednotne pre celú EÚ), pričom obrat sa počíta pre všetky štáty EÚ spoločne.

Čo všetko zahŕňa evidencia DPH?

Daňová evidencia môže byť v niektorých prípadoch poriadne ťažkou disciplínou. Pre každého, kto sa stane platcom DPH predstavuje zmeny v doterajšom evidovaní, pretože prechode na platiteľa DPH je potrebné evidovať DPH na výstupe aj na vstupe a rovnako je potrebné porozumieť zmenám súvisiacim s rozdielnym spôsobom evidovania dokladov.

Kedy sa oplatí využiť daňový audit?

Daňový audit je užitočnou službou pre menšie aj väčšie firmy, ktoré by mal podnikateľ využiť vždy, ak mu dane „nedajú spávať“. Zahŕňa totiž kompletné preverenie plnenia daňových povinností, zhodnotenie daňového zaťaženia a výsledkom sú optimalizačné príležitosti, ktoré pomôžu zefektívniť celé podnikanie. Nuž a vďaka tejto službe sa netreba báť ani daňovej kontroly.